Logo firmy Meredit
Strona główna O nas Producenci Serwis Baza wiedzy Pliki Kontakt
Produkty
Przefabrykacja zestawów rozdzielczych Usługi serwisowe Wsparcie projektowe
Kontrola prądów różnicowych sieci TN
Układy RCMS Systemy monitoringu Liczniki mocy i energii

Opis techniczny systemu sieci separowanej (IT)

do zasilania pomieszczeń medycznych grupy 2, w rozumieniu normy PN-HD 60364-7-710

Dla zagwarantowania wysokiego stopnia bezpieczeństwa pacjentów i personelu dla wybranych pomieszczeń zwanych pomieszczeniami medycznymi grupy 2 stosowane muszą być medyczne transformatory separacyjne tworzące układ sieci IT, wraz z urządzeniami kontrolnymi o dużym stopniu pewności i niezawodności. Urządzenia te powinny spełniać wymagania norm PN-HD 60364-7-710, PN-EN 61557-8:2007, DIN VDE 0100-710 (VDE 0100 część 710).

1. Opis układu sieci zasilającej odbiorniki w pomieszczeniach medycznych grupy 2

Przyjęto układ sieci IT. Każdy blok funkcjonalny pomieszczeń zasilany jest z odrębnego jednofazowego transformatora medycznego 230/230V o mocy dobranej do odbiorników przyłączonych po stronie wtórnej, w połączeniu z układem kontrolno-przełączającym, z układem indywidualnej lokalizacji obwodu doziemionego i z kasetami sygnalizacyjnymi lub panelami sygnalizacyjnymi. Każde pomieszczenie zasilane z sieci IT musi być wyposażone w kasetę lub panel sygnalizacyjny.

a. Wymagane parametry modułu sieci IT

Rozdzielnica w systemie IT musi być wyposażona w moduł do ciągłego monitorowania stanu izolacji sieci, prądu obciążenia oraz temperatury uzwojeń transformatora, 2 napięć wejściowych i 1 wyjściowego, z układem samoczynnego załączenia rezerwy SZR (przełączanie z przerwą) , wyposażony w układ kontroli stanu pracy SZR. Należy zastosować dedykowane do tego celu moduły kontrolno-przełączające wyposażone w niezbędny osprzęt pomiarowy i sygnalizacyjny, pochodzące z seryjnej produkcji.

Należy zastosować SZR z dwoma osobnymi elektromechanicznymi elementami przełączającymi z napędem silnikowym.

Układ IT posiada bypass ręczny serwisowy SZRa, umożliwiający obejście SZRa z linii podstawowej i rezerwowej.

Sterownik układu IT powinien umożliwiać szybką ocenę stanu układu IT (SZR, parametry sieci IT i transformatora, lokalizację doziemień) za pomocą wyświetlacza graficznego i wskaźników diodowych:
LED „Linia 1” Stan linii 1 oraz przynależnego urządzenia przełączającego
LED „Linia 2” Stan linii 2 oraz przynależnego urządzenia przełączającego
LED „Linia 3” Stan napięcia linia odpływowa SZR
LED „Prąd obciążenia” Stan prądu obciążenia transformatora separacyjnego systemu IT
LED „Praca” Stan sterownika, błędy krytyczne
LED „CAN” Stan interfejsu komunikacyjnego
LED „Izolacja” Stan izolacji system IT AC 230 V
LED „Temp.” Stan temperatury transformatora separacyjnego systemu IT

Sterownik układu IT powinien sterować i kontrolować pracę układu IT, w tym pokazywać na wyświetlaczu komunikaty tekstowe, określające stan SZR, sieci IT i lokalizacji doziemień Menu użytkownika, komunikaty, alarmy muszą być dostępne w języku polskim. Czas reakcji na stany awaryjne, w tym lokalizacja doziemień, w czasie <5s

Sterownik powinien zapewniać ręczne jak i zdalne sterowanie SZR.

Moduł IT wyposażony w 6 wejść binarnych do wprowadzenia sygnałów z UPS i innych urządzeń peryferyjnych, w celu pokazywania ich stanów na wszystkich kasetach w danej sekcji magistrali.

b. Wymagane parametry transformatorów medycznych

Należy stosować transformatory spełniające wymagania dopuszczające do stosowania w medycznych sieciach IT potwierdzone świadectwem CE, z min. 2 wbudowanymi sondami PTC 120, o parametrach nie gorszych niż:

Dane elektryczne transformatora
Moc znamionowa Od 3,15 do 10 kVA
Częstotliwość znamionowa 50…60 Hz
Napięcie znamionowe wejścia 230/400 V
Napięcie znamionowe wyjścia 230/115 V
Prąd włączeniowy przy impedancji sieci ok. 0,15 Ω <8 (12) x In
Prąd upływu po stronie wtórnej do 500 μA
Prąd biegu jałowego wejścia io do 3%
Napięcie zwarcia uk do 3%
Klasa temperaturowa T40B
Klasa ochronności I, przygotowany do II

c. Wymagane parametry kasety kontrolno-sygnalizacyjnej

Dla każdego z pomieszczeń zastosowane będą osobne kasety sygnalizacyjne, które muszą zapewniać zdalną kontrolę układu zasilania IT, bezzwłoczne wyświetlanie informacji alarmowych. Kaseta sygnalizacyjna zapewnia komunikację ze sterownikami układów IT.

Kaseta przeznaczona jest do wyświetlania parametrów monitorowanego systemu zasilania w obiektach medycznych w układzie IT (stanów pracy, i alarmów) , zgodnie z IEC 60364-7-710 / DIN VDE 0100-710 (VDE 0100 część 710):2002-11. Sygnały awarii lub zagrożeń są emitowane poprzez przetwornik akustyczny, sygnalizację zmianą koloru ekranu zielony-żółty-czerwony (praca normalna/ostrzeżenie/alarm) i komunikat tekstowy. W razie wystąpienia kilku alarmów, komunikaty muszą być wyświetlane naprzemiennie.

Kaseta wyposażona jest w przycisk testu stanu izolacji oraz klawisze nawigacyjne.

Kaseta umożliwia testowanie podłączonych rozdzielnic IT.

Kaseta musi mieć możliwość swobodnego programowania nazw obwodów, nazw układów IT, stanów alarmowych z UPS i innych urządzeń peryferyjnych.

Kaseta zapewnia wyświetlanie prądu obciążenia, położenia SZR, napięć linii zasilających i linii wyjściowej SZR, rezystancji izolacji, alarmów i ostrzeżeń.

Zasilanie kaset napięciem 24V DC po magistrali systemowej, redundantne.

Kaseta instalowana jest wtynkowo i zlicowana z powierzchnią ściany.

Kaseta musi zapewniać stopień ochrony IP54.

Menu użytkownika, komunikaty, alarmy muszą być dostępne w języku polskim.

Jedna kaseta w każdej sekcji magistrali powinna być wyposażona w 16 wejść cyfrowych w celu przyjęcia stanów z zewnętrznych systemów do wyświetlania na kasetach tej sekcji i w konwerter do protokołu Modbus RTU Slave w celu transmisji stanów układów danej sekcji do nadrzędnego systemu kontrolnego (BMS).

Pamięć 1000 komunikatów z możliwością zrzutu komunikatów na kartę micro SD.

Kasety wzajemnie monitorują swój stan.

d. Wymagane parametry obudowy rozdzielnicy

Transformator medyczny, moduł kontrolno-przełączający, zabezpieczenia odpływów muszą być zainstalowane wspólnie w metalowej szafie rozdzielczej o klasie ochrony I, z rozdzieleniem przestrzeni transformatora od przestrzeni modułu kontrolno-przełączającego i z chłodzeniem przestrzeni transformatora (dla transformatorów ≥6,3 kVA wentylator z filtrem i termostatem). Lokalizacja szafy musi zapewniać wystarczający dopływ powietrza chłodzącego. Osłona przedziału transformatora musi być zamocowana w sposób wykluczający zdjęcie bez użycia narzędzi i oznaczona ostrzeżeniem przed dotykaniem transformatora.

e. Wymagane parametry transmisji danych wewnętrznej i zewnętrznej

Wszystkie układy IT, kasety sygnalizacyjne, konwertery systemowego protokołu komunikacyjnego do protokołu BMS lub TCP i inne elementy systemu IT, powinny pracować we wspólnej magistrali komunikacyjnej.

Transmisja danych magistrali zapewnia: poprawną pracę na odległość (długość magistrali) nie mniejszą niż 2.500m, bez zastosowania wzmacniaczy, przewód J-Y(ST)Y 4 x 0.6 lub FTP 5+, prędkość transmisji 20 kBit/s, adresowanie 1…110 (na każdą klasę urządzeń osobna pula adresowa po 16 adresów), zasada pracy magistrali Multi master.

f. Wymagania ogólne

Zestawy rozdzielcze muszą być prefabrykowane fabrycznie (nie dopuszcza się prefabrykacji na budowie), z zastosowaniem elementów systemu IT spełniających kryteria niezawodności SIL2 wg IEC 61508. Urządzenia powinny być wyprodukowane, sprawdzone po wbudowaniu, uruchomione i serwisowane przez dostawcę posiadającego autoryzację serwisową producenta zastosowanego systemu sieci IT.